- Vi arbejder for vækstlaget i Danmark
Menu

Herunder har vi alfabetisk listet et udvalg af aktive agenturer i Danmark (listen opdateres løbende). Du kan bruge denne liste til at søge efter eventuelle supportgigs med etablerede navne. Vær realistisk og henvend dig kun uopfordret omkring specifikke koncerter. Husk at det skal give mening genremæssigt og størrelsesmæssigt, at netop dit band supporter.

Det kan også være at du/i føler jer på et niveau, hvor der giver mening at søge efter folk, der kan varetage dine/jeres interesser ift. booking og managementopgaver.

De to største agenturer i Danmark, Live Nation og ICO Concerts, signer normalt ikke danske artister, men søger supportbands fra tid til anden. I mellemlaget finder man bl.a. Beatbox Booking, PDH Music, Skandinavian og 3rd Tsunami, der alle varetager artister indenfor forskellige genrer og størrelser. Mindre agenturer kan være mere genrespecifikke i deres valg af artister.

Koncertagentur_management_Sort

3rd Tsunami –  www.3rd-tsunami.com

Alive Music –  www.alivemusic.dk

Beatbox Booking – www.beatboxbooking.dk

BobKat Agency – www.bobkatagency.dk

Copenhagen Music –  www.cphmusic.dk

Dedicated Booking – www.dedicatedbooking.dk

DGM Concert & Booking –  www.dgmbooking.dk

Flammekaster – www.flammekaster.com

Gearbox Agency –  www.gearbox.dk

Heartbeat Music – www.heartbeatmusic.dk

ICO Concerts –  www.concerts.dk

Kaika Music –  www.kaika.dk

Live Nation –  www.livenation.com

Merger Management –  www.mergermanagement.net

Offbeat – www.offbeat.dk

PDH Music –  www.pdh.dk

Prime Collective – www.facebook.com/PrimeCollectivedk

Rocket Management & Booking –  www.rocketmb.com

Skandinavian –  www.skandinavian.dk

Smash!Bang!Pow! – www.smashbangpow.dk

Tajmer Booking & Management –  www.tajmer.dk

The Bank – www.thebank.dk

*****